Aktualności 2020/2021

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

W dniu dzisiejszym na sali gimnastycznej naszego liceum, odbyło się zakończenie roku szkolnego. Ze względu na sytuację pandemiczną, w uroczystości uczestniczyły małe grupy uczniów i nauczycieli. Uczniom i nauczycielom za trudną pracę w całym roku szkolnym podziękował przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Sebastian Dymkowski. Dyrektor Anna Filipowska wraz z wychowawcami klas, uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu, wręczyła nagrody książkowe oraz dyplomy. Podziękowaniom nie było końca…

Klasa 2C na lekcjach w Ogrodzie Krasińskich.

Dzisiaj klasa 2C odbyła lekcje nietypowo, bo w Ogrodzie Krasińskich uczestnicząc w grze miejskiej "Pokonaj hejt!". Jej celem było zwiększenie świadomości dotyczącej mowy nienawiści w świecie online, wskazanie na aktywności, które pomogą walczyć z mową nienawiści i pokazanie pozytywnych aspektów Internetu oraz gier wideo. Gra, zawierała elementy geocachingu, zadaniem uczestników gry było odgadnięcie zakodowanego hasła. Gracze wcielili się się w niezależnych ekspertów organizacji NTV, którzy zajmują się opracowywaniem informacji o hejcie, mowie nienawiści i metodach zwalczania tych zjawisk. Do opracowania tych informacji konieczny był co najmniej 1 smartfon z czytnikiem kodów QR i funkcją GPS na grupę.
Była integracja, słońce, czas na zabawę i zadania do wykonania. Cóż więcej można było chcieć.
Młodzieży towarzyszyła i wspierała wychowawczyni Anna Klimczak i prof. Eunika Drózd

Chałubiński wśród zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu eTwinning na Najlepszy Projekt.

Projekt eTwinning YoungAction for YouropeVision zrealizowany w naszej szkole w roku szkolnym 2019/20 został doceniony zarówno na forum europejskim – Europejską Odznaką Jakości, jak i w Polsce. Dnia 1 czerwca 2021 w telewizyjnym studiu gamingowym Polsatu odbyła się ogólnopolska ceremonia rozdania nagród eTwinning 2021 za najlepsze i najbardziej innowacyjne projekty przeprowadzone w wirtualnej rzeczywistości w naszym kraju w różnych kategoriach wiekowych . Uczniowie naszego Liceum, którzy współtworzyli nagrodzony podczas ceremonii projekt dotyczący wartości europejskich YoungAction for YouropeVision, zostali docenieni w kategorii wiekowej 15-19 lat oraz wystąpili w charakterze gwiazd telewizyjnych i wzięli udział w teleturnieju.
Zapraszamy do obejrzenia relacji kliknij tutaj
Link do strony MEN: kliknij tutaj

Żegnajcie klasy trzecie !!!

Nadszedł dzień pożegnania...
Minęły trzy lata, odkąd wstąpiliście w mury naszej szkoły. Dziś nadeszła pora rozstania z nauczycielami, klasą, przyjaciółmi. Każdy z Was pozostawił w tej szkole cząstkę siebie i chcielibyśmy, aby w Waszej pamięci pozostały tylko te najlepsze spędzone tutaj chwile. Przypomnijcie je sobie oglądając urywki Waszych wspomnień, ujęte w filmie przygotowanym przez Marysię Owczarek z klasy 2c. Życzymy Wam jak najwięcej dni do utraty sił!

zobacz film

"Akcja Żonkile"

19 kwietnia 2021 nasza szkoła ponownie wzięła udział w Akcji Żonkile. Upamiętnia ona wybuch powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Zaangażowani byli uczniowie z klas: 1W1, 2A, 2B, 2D, 2W - łącznie 20 osób . Akcja odbywa się od roku 2013; w tym roku oczywiście zdalnie. Nie rozdawaliśmy więc tekturowych żonkili na mieście. Oglądaliśmy film Muranów- Dzielnica Północna wyprodukowany przez Muzeum Polin i sprawdziliśmy swoją wiedzę o Powstaniu w Getcie na kartach pracy.

„Chałubiński” na tropach zdrowego odżywiania

Klasy pierwsze w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa, miały okazję uczestniczyć w warsztatach „Zdrowe odżywianie”, które przeprowadzili studenci Uniwersytetu Medycznego zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
Po zajęciach, zainspirowani warsztatami uczniowie wybrali pomysły na diety dla siebie. Trzymamy za Was kciuki !!!

"DigiTALE of Life: DiTOL" czyli Cyfrowa Opowieść Życia

Nasza szkoła w ramach programu eTwinning w roku szkolnym 2020/2021 realizuje współpracę ze szkołami średnimi z Włoch, Turcji, Grecji i Niemiec. Technologia zmienia nasze życie. Żyjemy w coraz bardziej cyfrowym świecie. Cyfryzacja, wraz z ciągłymi zmianami i transformacjami, dotyczy wszystkich dziedzin naszego życia i całkowicie zmienia sposób, w jaki prowadzimy działalność i realizujemy nasze przyzwyczajenia. Tytuł naszego tegorocznego projektu to: „DigiTALE of Life: DiTOL” czyli Cyfrowa Opowieść Życia .

Cele projektu są następujące:
• zmobilizowanie naszych uczniów do poznania wartości technologii w ich codziennym życiu
• uświadomienie im, że żyjemy w stale ewoluującym cyfrowym świecie, w którym technologia zmienia życie, zmieniając sposób, w jaki pracujemy, nasze nawyki, komunikację, a nawet sposób mylenia
• przygotowanie ich na nowe cyfrowe wyzwania, przed którymi staną w przyszłości, poprzez wyposażenie ich w aktualne umiejętności
• wyposażenie naszych uczniów w podstawowe kwalifikacje i umiejętności społeczne w taki sposób, aby wzmocnić ich rolę i miejsce w społeczeństwie jako aktywnych obywateli dla wspólnej przyszłości w naszym europejskim domu.
Pracujemy nad koncepcją cyfryzacji i ogromnymi zmianami, jakie przyniosła ona we wszystkich dziedzinach naszego życia, szczególnie w dobie pandemii - w ekonomii, zdrowiu, edukacji, nauce i sztuce. Wymienione dziedziny, których obszary realizowane są w dużym stopniu w świecie wirtualnym, zyskały literkę „e” z przodu, więc w projekcie używamy nazw takich jak e-Economics, e-Health, e- Education oraz e-Science.
Wreszcie, uczniowie będą ćwiczyć swoje umiejętności językowe zarówno w języku pisanym (poprzez fora i czaty), jak i ustnie poprzez komunikację z uczniami z krajów partnerskich za pośrednictwem wideokonferencji, ale także rozwiną swoje umiejętności informatyczne dzięki intensywnemu korzystaniu z komputerów i Internetu (narzędzia sieciowe 2.0.). Projekt będzie obejmował 5 głównych działań i ich rezultaty, które będą realizowane za pośrednictwem krajowych i międzynarodowych grup współpracy studentów. Koordynatorami projektu w naszej szkole są nauczycielki języka angielskiego, p. Alena Jackowska i p. Renata Łączak – Stachura. Na naszym funpage’u na Facebooku będą zamieszczane fotorelacje z naszych działań. Proszę nas śledzić i być na bieżąco :)

Chwalimy się

Czasopismo edukacyjne dla młodzieży "Cogito" napisało o projekcie w naszej szkole. Kwietniowy numer jest już w obiegu. Na stronach 12 i 13 można przeczytać wywiad z Panią Aleną Jackowską koordynatorką projektu eTwinning oraz uczniami będący podsumowaniem działań.
Czasopismo jest dostępne w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do lektury!

Rozstrzygnięcie Konkursu Literackiego pt. „Opowiadanie z dreszczykiem”

W pierwszym semestrze odbył się w naszej szkole konkurs literacki.
Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania zawierającego historię kryminalną lub sensacyjną. Swoje prace zaprezentowały następujące uczennice:
Natalia Bąk klasa 2d – opowiadanie pt. Potrójny strzał,
Sylwia Szymkiewicz klasa 2d – opowiadanie pt. .Ametystowa apaszka ,
Michalina Grzegorzewska klasa 2t - opowiadanie pt. Nieudana próba zabójstwa ,
Maria Seklecka klasa 2w - opowiadanie pt. Peron,
Lena Sadłocha klasa 2s - opowiadanie pt. Blask, błękit, bliźniak.
Wszystkie przedstawione prace były interesujące, zawierały ciekawą zagadkę kryminalną i świadczą o umiejętnościach literackich autorek.
Zaprezentowane opowiadania oceniało jury w osobach: prof. Małgorzata Grodzka, prof. Izabela Gurtat i prof. Małgorzata Orzeł
W/w nauczycielki są organizatorkami konkursu i z zainteresowaniem przeczytały nadesłane prace.
Ze względu na to, że poziom był naprawdę wyrównany przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca - Natalii Bąk z klasy 2d za opowiadanie pt. Potrójny strzał i Sylwii Szymkiewicz z klasy 2d za opowiadanie pt. Ametystowa apaszka.
Autorki pozostałych prac zajęły równorzędne miejsce drugie. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i dziękujemy za podjęcie trudu napisania opowiadań.
Mamy nadzieję, że autorki prac będą dalej rozwijały swoje umiejętności literackie i wezmą udział w kolejnym konkursie literackim.

Spotkanie z Podróżnikiem

Pierwszą lekcję po feriach klasa 1w2 rozpoczęła spotkaniem online z Panem Andrzejem Marklowskim – harcerzem, podróżnikiem, autostopowiczem, autorem bloga podróżniczego. Pan Andrzej w ekscytujący sposób opowiadał o swoich podróżach charytatywnych do Rzymu, Portugalii oraz pieszo z Bytomia na Hel. Zachęcił nas żeby nigdy nie rezygnować z marzeń, przekraczać swoje możliwości, a pasję przekuć na coś dobrego dla innych. Dziękujemy bardzo za spotkanie pełne pozytywnej energii.

Spotkanie autorskie z Panią Agatą Romaniuk

3 grudnia na warsztatach dziennikarskich gościliśmy wirtualnie Panią Agatę Romaniuk, znakomitą autorkę wielu znanych reportaży oraz książki „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu.”
Pani Romaniuk zdradziła sekrety pisania dobrego reportażu, udzieliła nam cennych wskazówek dotyczących publikowania interesujących artykułów, a także tego, gdzie szukać niezbędnych informacji do napisania swojej publikacji. Zwróciła nam uwagę, że za każdą statystyką czy wydarzeniem kryje się ludzka historia, wystarczy ją tylko zauważyć i opisać. Tematów do pisania powinno się szukać w życiu codziennym, podczas rozmów z ludźmi, dzięki temu ta praca nigdy nie jest nudna. Na zakończenie dostaliśmy radę, że aby być dobrym reporterem trzeba mieć uszy i oczy z gumy i po prostu lubić ludzi.
Pani Agata posiada nie tylko talent pisarski, ale również ma duże zdolności do opowiadania przeżytych historii. Widać że wkłada w swoją pracę dużo czasu i serca.
Na spotkaniu panowała miła atmosfera. Dla nas to zaszczyt móc Panią poznać.
Organizatorem była biblioteka szkolna.