Biblioteka

Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2023/2024

Dzień tygodnia Godziny otwarcia
budynek ul.Narbutta 31
Poniedziałek 730 - 1430
Wtorek 755 - 1555
Środa 755 - 1555
Czwartek 755 - 1455
Piątek 730 - 1530

Warszawska Jesień Poezji w „Chałubińskim”

16 października 2014 roku w ramach 43. Warszawskiej Jesieni Poezji mieliśmy przywilej gościć poetów. Z klasą 2t1 spotkał się Pan Arne Puu, a z 3w Pani Agnieszka Tomczyszyn – Harasymowicz i Pan Marek Wawrzkiewicz – Prezes Związku Literatów Polskich.
Na zajęciach czytane były wiersze naszych gości m.in. lekcja biologii Pani Harasymowicz, czy też modlitwa Pana Wawrzkiewicza. Natomiast Pan Arne Puu – pisarz, poeta, a także wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie zaprezentował swoje wiersze w języku estońskim. Poezja Pana Puu ma charakter prosty – opisuje codzienne życie człowieka ujęte w głębszy sens.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści poetów i zadawali wiele pytań.

Spotkanie autorskie

2 czerwca 2014r. biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie klasy 2w z Panią Alicją Joanną Górką. Celem spotkania było zapoznanie się z twórczością poetki oraz budzenie zainteresowań poezją.
Uczniowie wysłuchali wierszy, a ciepła atmosfera zachęcała do zadawania pytań dotyczących przygody z poezją. Rozmawiano również o powstającej książce poświęconej aktorowi Mariuszowi Sabiniewiczowi. Pani Górka jest nie tylko poetą, ale także animatorką kultury i pielęgniarką. Młodzież podziękowała poetce brawami za przeżycia i emocje towarzyszące spotkaniu, które przebiegło w serdecznej atmosferze. Liczymy na dalszą tak owocną współpracę.

Dni Integracji

Dnia 28 maja 2014r. zostaliśmy zaproszeni na Dni Integracji do Szkoły Podstawowej 280 im. T. Chałubińskiego.
W tym roku odbywały się one pod hasłem biblioterapia, dlatego Paulina Domińczak i Angelika Staszczuk z klasy 2w miały możliwość czytać dzieciom bajki. Uczniowie z uwagą słuchali i dzielili się swoimi przemyśleniami. Wywiązała się miła i wesoła atmosfera, która sprzyjała integracji i odprężeniu.

Wyjście klasowe do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie

14maja 2014 r. klasa 1t1 była w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Wyjście klasowe było bardzo ciekawe.
Uczniowie mieli możliwość przećwiczyć umiejętności, które w przyszłości im się przydadzą. Otrzymali zadania polegające na odszukaniu książek w katalogach formalnych, rzeczowych i komputerowych. Pod koniec zajęć Pani Barbara Szczepaniak zaprowadziła uczniów do piwnic budynku, aby mogli fizycznie wyszukać książki. Atmosfera była bardzo przyjemna. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zadaniach, a w razie potrzeby Pani Szczepaniak z chęcią im pomagała.

Konkurs „Młode Talenty Muzyczne”

Dnia 10 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XIII Konkursie „Młode Talenty Muzyczne”.
W Natolińskim Ośrodku Kultury jury oceniało umiejętności wokalne i instrumentalne:


Krzysztof Niewiarowski zajął 5miejsce, gratulujemy.
Laureaci pod adresem przejdź do strony Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 czerwca!

Wystawa książek zakazanych

Zapraszamy od 7 do 9 kwietnia, sala 25.
Znajdziecie tam aż 45 zakazanych lektur oraz dowiecie się, z jakich powodów zabraniano (lub wciąż się zabrania) ich czytania.
Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko takie książki, jak Mein KampfHitlera, Manifest Komunistyczny czy Biblia, ale także… Czerwony kapturek czy Charlie i fabryka czekolady… Jakie były przyczyny tych zakazów? Których tytułów nie pozwalano czytać Polakom?
Chcemy, aby wystawa książek była nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby była okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęciła do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej itp.
Wystawa zwraca uwagę na działanie cenzury i potrzebę wolności czytania.

Lekcja biblioteczna

2 kwietnia 2014r. klasa 2u wybrała się z Panią Euniką Drózd do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28.
Pani Bożena Krekora-Garus zapoznała uczniów z biblioteką, jej zborami, katalogiem. Zwiedziliśmy kilka czytelń m.in. czytelnię Varsavianów, czasopism czy Internetową. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tej lekcji bibliotecznej.

Lekcje poetyckie i spotkania autorskie

W ramach 42. Warszawskiej Jesieni Poezji oraz współpracy ze Związkiem Literatów Polskich mieliśmy możliwość gościć poetów polskich i zagranicznych.
Odbyły się lekcje poetyckie i spotkania autorskie:
- 7 października – klasa 2w – Pan Ernest Bryll
- 8 października – klasa 2t – Pani Uta Przyboś
- 8 października – klasa 1t1 – Pani Aldona Borowicz
- 9 października – klasa 3w – Pan Andrzej Tchórzewski
- 10 października – klasa 1t2 – Pani Elżbieta Musiał
- 10 października – klasa 3t – poeci chińscy – Pan Mao Xiupu – zawodowy pisarz „pierwszej klasy państwowej”, Pan Prof. Dr. Zhao Gang – dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, wiceprezes Towarzystwa Przyjaźni chińsko-polskiej.
Przekonaliśmy się, że każdy poeta ma swój świat, który postrzega w odmienny sposób niż inni. Literaci opowiedzieli nam o swoim życiu oraz przeczytali po kilka wybranych wierszy.
Dodatkowo Pani Uta Przyboś i Pan Andrzej Tchórzewski przekazali bibliotece szkolnej tomiki swoich utworów.
Dziękujemy Pani Barbarze Sliwonik ze Związku Literatów Polskich za zorganizowanie spotkań oraz samym poetom za przybycie i poświęcenie nam swojego czasu. Wyjątkowa atmosfera na pewno długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

„Zbiórka makulatury”

W marcu 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Zbiórka makulatury”. Łącznie zebrano 810 kg i uzyskano 160 zł. Kwotę tę przekazano na potrzeby biblioteki i przeznaczono na zakup 16 książek z serii Zdasz Maturę z: biologii, geografii, historii, języka polskiego, matematyki.
Ponadto wzięliśmy udział w konkursie – zbiórka makulatury zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie Departament Środowiska,Wydział Gospodarki Odpadami. Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w akcji. W związku z pozytywnym odzewem, postanowiono przedłużyć akcję zbierania makulatury. Liczymy na zaangażowanie i włączenie się w przedsięwzięcie. Bądźmy odpowiedzialni za nasze środowisko. Zbierając makulaturę, chronimy nasze lasy. Trzeba pamiętać, że 1 tona papieru to aż 17 drzew. Dla przykładu, z jednej tony makulatury można wyprodukować około 910 kg dobrej jakości papieru, ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz zużycie wody w procesie produkcyjnym.

Warsztaty literackie

Staromiejski Dom Kultury w Warszawie ogłasza kolejny nabór na Warsztaty Literackie (organizowane w SDK cyklicznie od 1986 roku) przeznaczone dla młodzieży szkół średnich oraz studentów, prowadzone przez poetów, prozaików, redaktorów pism, krytyków i teoretyków kultury.
W nadchodzącym sezonie zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu, w środy, w godz. 18.00 - 20.00, w okresie od 20 lutego do końca czerwca. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa z dniem 31 stycznia 2013 roku.

pobierz plik pdf

Wycieczka w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN

Dnia 19 grudnia 2012 roku, klasa 2u z Panią Euniką Drózd była na wycieczce w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN przy ulicy Smyczkowej 14. Spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji multimedialnej, dzięki której poznaliśmy jak wygląda system katalogowania książek.
Po prezentacji Pani Barbara Szczepaniak – bibliotekarka rozdała nam karty pracy. Naszym zadaniem było odnalezienie danej książki w katalogu alfabetycznym, rzeczowym oraz komputerowym. Pani była pod wrażeniem że z dużym skupieniem i zaangażowaniem wykonywaliśmy zadania, które wbrew pozorom były skomplikowane. Trzeba było się naprawdę skupić, by odnaleźć właściwą rzecz. Następnie udaliśmy się piętro niżej do innego pomieszczenia. Zobaczyliśmy czytelnię, w której można samodzielnie kserować materiały bądź poczytać wybrane czasopisma.
Kolejnym zadaniem było odnalezienie danej książki po jej numerze w „magazynie” – obszernym pomieszczeniu. Po zobaczeniu tego wszystkiego wręcz nasuwa się stwierdzenie, że praca w bibliotece nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Gdy już każdy odnalazł książkę, oddawaliśmy je innej Pani – pracownika biblioteki, która zatwierdzała ich „wypożyczenie” w systemie komputerowym.
Największą jednak atrakcją było obserwowanie, jak Pani umieszcza książki znalezione przez nas do specjalnej windy towarowej, w celu odesłania ich piętro wyżej do wypożyczalni.
I tak po tym całym zwiedzaniu, przyszła pora się żegnać. Wyszliśmy stamtąd w całkiem dobrych humorach.

Odwiedzamy Szkołę Podstawową nr 280

14 grudnia 2012 roku mieliśmy przyjemność odwiedzić Szkołę Podstawową nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego mieszczącą się przy ulicy Gorlickiej 3.
Wybraliśmy się tam we troje – Pani Eunika Drózd, Radek Waligórski oraz ja, Patrycja Solecka. Zostaliśmy powitani przez przedstawicieli szkoły – Panią Ewę Janusz – bibliotekarkę i Pana Pawła Starczewskiego – bibliotekarza, plastyka.
Spotkanie zaczęło się od akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Przeczytałam sześciolatkom fragment „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy. Dzieci uważnie słuchały, odpowiadały na pytania, spotkanie z nimi było dla mnie wielką przyjemnością.
Następnie przystąpiliśmy do konkursu wiedzy o patronie, w którym udział brali reprezentanci klas I – VI. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze się przygotowali, niestety dyplomami i nagrodami mogliśmy nagrodzić tylko finałową trójkę. Mieliśmy również okazję porozmawiać z Panią Anną Kaszubską autorką bajek dla dzieci m.in.„Bajkowej mozaiki”.
W końcu przyszła pora się żegnać. Wyszliśmy ze szkoły w wyśmienitych humorach po spędzeniu czasu w bardzo przyjaznej i gościnnej atmosferze.
Sprawozdanie sporządziła Patrycja Solecka 3u

Wycieczka do Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego

7 listopada 2012roku odbyła się wycieczka edukacyjna dla klasy 3z do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego mieszczącej się przy ul. Koszykowej 26/28.
Głównymi założeniami wycieczki było:
- przygotowanie uczniów do korzystania ze zbiorów i usług biblioteki,
- wykształcenie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji i literatury na określony temat,
- nauka korzystania z katalogu kartkowego i elektronicznego,
- pomoc przy opracowaniu bibliografii załącznikowej,
- budowanie potrzeby poszanowania dorobku kultury,
- zachęcenie do korzystania z biblioteki – ukazanie korzyści płynących z czytania książek.
Organizatorem wycieczki była Pani Eunika Drózd.
Uważamy, że było to pouczające wyjście i bardzo dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tych warsztatach dla maturzystów.